Var god vänta - sidan laddar
Loading
Tiden varierar beroende på vilken typ av internetuppkoppling du har samt om du laddar upp bilder eller dokument.
simning

Triathlon i vått och torrt

Triathlon
   Pil vänster  1 av 2  Pil höger
Triathlon

Resultat Malexander Triathlon 2019

Publicerad: lördagen den 6 juli klockan 14:35
Tävlingen genomfördes i perfekt väder för cyklisterna och löparna. Simmarna fick däremot simma under något kyliga förhållanden. Tack till publiken som med sin närvaro alltid stöttar våra tävlande. Så har det varit alla tjugo åren som MIF arrangerat en Triathlontävling.

Dam r
1. Ann-Sofie Wetterberg Klubblös 1:06:22
11:19 (11:19) 32:14 (43:33) 22:49 (1:06:22)
2. Rosel Hallgren Klubblös 1:08:27 +2:05
10:32 (10:32) 32:11 (42:43) 25:44 (1:08:27)
3. Jenny Mählberg Klubblös 1:12:02 +5:40
15:28 (15:28) 33:57 (49:25) 22:37 (1:12:02)
4. Mia Eklöw Klubblös 1:13:16 +6:54
12:52 (12:52) 36:18 (49:10) 24:06 (1:13:16)
5. Linda Jutterdal Klubblös 1:13:34 +7:12
13:12 (13:12) 35:16 (48:28) 25:06 (1:13:34)
6. Marie Lyckstedt Klubblös 1:13:53 +7:31
15:15 (15:15) 34:02 (49:17) 24:36 (1:13:53)
7. Britt Målin Biener Klubblös 1:14:09 +7:47
13:29 (13:29) 34:39 (48:08) 26:01 (1:14:09)
8. Josefin Fridlund Klubblös 1:14:56 +8:34
14:30 (14:30) 36:08 (50:38) 24:18 (1:14:56)
9. Lizette "Sölve" Lindberg Klubblös 1:19:29 +13:07
15:54 (15:54) 37:24 (53:18) 26:11 (1:19:29)
10. Jessica Svensson Klubblös 1:20:16 +13:54
15:51 (15:51) 36:06 (51:57) 28:19 (1:20:16)
11. Desiré Åkerstedt Klubblös 1:25:59 +19:37
16:09 (16:09) 39:35 (55:44) 30:15 (1:25:59)
12. Lisa Tyni Klubblös 1:26:51 +20:29
19:10 (19:10) 41:34 (1:00:44) 26:07 (1:26:51)
13. Josefine Ringbom Klubblös 1:38:32 +32:10
20:35 (20:35) 48:07 (1:08:42) 29:50 (1:38:32)

Herr
1. Tommy Eriksson Klubblös 57:23
10:09 (10:09) 27:53 (38:02) 19:21 (57:23)
2. Tomas Carlsson Klubblös 1:01:34 +4:11
13:14 (13:14) 28:06 (41:20) 20:14 (1:01:34)
3. Magnus Bossom Klubblös 1:02:47 +5:24
12:45 (12:45) 30:40 (43:25) 19:22 (1:02:47)
4. Mårten Thelin Klubblös 1:02:55 +5:32
13:10 (13:10) 30:43 (43:53) 19:02 (1:02:55)
5. Erik Sundblad Klubblös 1:04:01 +6:38
14:39 (14:39) 28:44 (43:23) 20:38 (1:04:01)
6. Kenny Wetterberg Klubblös 1:05:26 +8:03
10:04 (10:04) 31:02 (41:06) 24:20 (1:05:26)
7. Henrik Penton Klubblös 1:05:46 +8:23
11:36 (11:36) 29:32 (41:08) 24:38 (1:05:46)
8. Jörg Stumhoebel Klubblös 1:06:05 +8:42
13:03 (13:03) 29:02 (42:05) 24:00 (1:06:05)
9. Mikael Hallgren Klubblös 1:06:17 +8:54
12:23 (12:23) 30:48 (43:11) 23:06 (1:06:17)
10. Torbjörn Andersson Klubblös 1:07:05 +9:42
15:00 (15:00) 29:30 (44:30) 22:35 (1:07:05)
11. Henrik Gustavsson Klubblös 1:07:07 +9:44
14:11 (14:11) 30:01 (44:12) 22:55 (1:07:07)
12. Marcus Andersson Klubblös 1:07:36 +10:13
14:50 (14:50) 31:16 (46:06) 21:30 (1:07:36)
13. Peter Hermansson Klubblös 1:08:38 +11:15
13:25 (13:25) 32:53 (46:18) 22:20 (1:08:38)
14. Johan Tagesson Klubblös 1:09:43 +12:20
15:57 (15:57) 31:19 (47:16) 22:27 (1:09:43)
15. Peter Andersson Klubblös 1:09:56 +12:33
14:57 (14:57) 31:22 (46:19) 23:37 (1:09:56)
16. Johan Beckman Klubblös 1:10:36 +13:13
14:02 (14:02) 31:43 (45:45) 24:51 (1:10:36)
17. Oscar Leufvén Klubblös 1:11:13 +13:50
14:27 (14:27) 31:53 (46:20) 24:53 (1:11:13)
18. Esbjörn Mählberg Klubblös 1:14:27 +17:04
17:06 (17:06) 32:51 (49:57) 24:30 (1:14:27)
19. Henrik Bülow Klubblös 1:14:35 +17:12
19:34 (19:34) 34:11 (53:45) 20:50 (1:14:35)
20. Anders Leufvén Klubblös 1:15:18 +17:55
17:41 (17:41) 34:11 (51:52) 23:26 (1:15:18)
21. Patrik Ström Klubblös 1:17:42 +20:19
17:31 (17:31) 37:16 (54:47) 22:55 (1:17:42)
22. Marcus Richter Klubblös 1:18:12 +20:49
17:17 (17:17) 34:31 (51:48) 26:24 (1:18:12)
23. Anders Bylin Klubblös 1:18:14 +20:51
18:26 (18:26) 35:21 (53:47) 24:27 (1:18:14)
24. Mikael Argus Klubblös 1:19:47 +22:24
17:34 (17:34) 37:14 (54:48) 24:59 (1:19:47)
25. Niklas Larsson Klubblös 1:19:59 +22:36
18:35 (18:35) 37:03 (55:38) 24:21 (1:19:59)
26. Simon Lundin Klubblös 1:21:18 +23:55
16:32 (16:32) 35:45 (52:17) 29:01 (1:21:18)
27. Viktor Gripenbäck Klubblös 1:25:15 +27:52
18:30 (18:30) 37:45 (56:15) 29:00 (1:25:15)
28. Torbjörn Olsson Klubblös 1:26:53 +29:30
19:04 (19:04) 41:42 (1:00:46) 26:07 (1:26:53)
29. Peter Bladh Klubblös 1:28:41 +31:18
17:50 (17:50) 38:25 (56:15) 32:26 (1:28:41)
30. Kim Wall Klubblös 1:38:33 +41:10
22:35 (22:35) 46:07 (1:08:42) 29:51 (1:38:33)



1. Karin Pettersson Kalle Axelsson Marcus Nordlund Lag IMR 56:24
11:57 (11:57) 25:17 (37:14) 19:10 (56:24)
2. Per Sax Kaijser Arne Kaijser Björn Kaijser Lag Kaijser 58:22 +1:58
10:59 (10:59) 30:50 (41:49) 16:33 (58:22)
3. Alexander Jonsson Benjamin Claesson Alexander K 59:02 +2:38
13:07 (13:07) 27:33 (40:40) 18:22 (59:02) gnosjö
4. Mats Pehrson Peter Larsson Jens Fasth Boxholms Profil 1:01:06 +4:42
13:55 (13:55) 28:14 (42:09) 18:57 (1:01:06)
5. Elina Hellgren Markku Leppänen Helena Hellgren Team Solåker 1:03:19 +6:55
8:55 (8:55) 30:51 (39:46) 23:33 (1:03:19)
6. Anna Hallén Peo Svahn Julius Hallén Team Somvik 1:04:44 +8:20
13:37 (13:37) 25:30 (39:07) 25:37 (1:04:44)
7. Viktor Hermansson Fredrik Lyckstedt David Hermansson 1:08:49 +12:25
11:29 (11:29) 38:10 (49:39) 19:10 (1:08:49)Lyckstedt 2
8. Anders Lyckstedt Daniel Berg Jonatan berg Lag Lyckstedt 2 1:08:52 +12:28
10:31 (10:31) 38:19 (48:50) 20:02 (1:08:52)
9. Martin Alvin Markus Alvin Joakim Alvin Lag Alvin 1:09:57 +13:33
18:54 (18:54) 28:32 (47:26) 22:31 (1:09:57)
10. Isac Jahic Amanda Andersson Alice Andersson Mjölby Trion 1:11:03 +14:39
13:49 (13:49) 33:23 (47:12) 23:51 (1:11:03)
11. Ellen Wetterberg Lars-Ove Karlsson Ellen Wetterberg 1:11:52 +15:28
12:12 (12:12) 31:33 (43:45) 28:07 (1:11:52)
12. Johan Andersson Claes Wennerqvist Tobias Berzelius 1:12:24 +16:00
17:41 (17:41) 33:45 (51:26) 20:58 (1:12:24)Trafikverkets Fritidsf.
13. Birgitta Wegfors Birgitta Wegfors Helen Andersson 1:15:10 +18:46
13:54 (13:54) 31:11 (45:05) 30:05 (1:15:10) Lag Helene o, Gittan
14. Hilde Hallaland Erik Lindeberg Isac Ahlen Lag Parkside 1:15:23 +18:59
13:29 (13:29) 33:56 (47:25) 27:58 (1:15:23)
15. Elliot Winell Anton Love Gripenbäck 1:18:24 +22:00
17:28 (17:28) 37:07 (54:35) 23:49 (1:18:24)Lag Malex.EAL,s
16. Gustav Lyckstedt Thea Levin Mats Berg Lag Lyckstedt 2 1:18:26 +22:02
16:10 (16:10) 43:09 (59:19) 19:07 (1:18:26)
17. Sofia Gripenbäck Rikard Brenner Christel Linell Bjälnäs Bloopers 1:18:52 +22:28
17:31 (17:31) 35:00 (52:31) 26:21 (1:18:52)
18. Olivia Ågren Michaela Gustafsson Carina Andersson 1:19:38 +23:14
14:23 (14:23) 36:55 (51:18) 28:20 (1:19:38)Team KBK
19. Roger Nilsson Madde Nilsson Anna Nylund Lag Nilsson 1:22:23 +25:59
14:24 (14:24) 39:05 (53:29) 28:54 (1:22:23)
20. Ann-Christina Karlsson Ann-Christina Karlsson Moa Wetterberg 1:23:19 +26:55
19:11 (19:11) 37:14 (56:25) 26:54 (1:23:19)
21. Peter Nyman Roland Sundblad Oskar Sundblad Lag Sundblad Killar 1:23:52 +27:28
16:52 (16:52) 36:41 (53:33) 30:19 (1:23:52)
22. Sissie Pettersson Anki Sundeborn Jonna Sundeborn Lag Sussie 1:23:59 +27:35
19:15 (19:15) 35:22 (54:37) 29:22 (1:23:59)
23. Måns Alvar Hannele Lag Örtengren 1:24:03 +27:39
17:22 (17:22) 42:18 (59:40) 24:23 (1:24:03)
24. Lars-Göran Johansson Peter Hallberg Hans Carlander Lag Svärdsvik 1 1:24:28 +28:04
14:35 (14:35) 41:48 (56:23) 28:05 (1:24:28)
25. Emilia Sundblad Ida Sundblad Lovisa Lindqvist Lag Sundblad Tjejer 1:25:48 +29:24
17:48 (17:48) 40:10 (57:58) 27:50 (1:25:48)
26. Fredrik Spele Sune Forsblom Nikki Forsblom Fresunkki/Blommedal 4 1:25:53 +29:29
13:16 (13:16) 35:52 (49:08) 36:45 (1:25:53)
27. Mats Jernmo Birgitta Spele Åsa Jernmo Mach Ring 1:27:23 +30:59
17:09 (17:09) 41:03 (58:12) 29:11 (1:27:23)
28. Johanna Kulojärvi Malin Gustafsson Therese Svensson Lag Kulojärvi 1:35:48 +39:24
10:07 (10:07) 46:26 (56:33) 39:15 (1:35:48)
Hanna Carlander Ulf-Henrik Svensson Edit CarlanderLag Eddan Utg.
14:13 (14:13) – (–) – (1:21:

Skriv kommentar:
OBS: Du måste logga in för att kunna posta kommentarer


Fler nyheter

11 november, 2019 Julklappar till barnen i Litauen  
9 november, 2019 Upptäck omärkta torp med oss  
7 november, 2019 Brädförning gavlarna är besiktigat och klart.  
5 november, 2019 Trevlig samvaro med arbetsglädje  
28 oktober, 2019 Trivselträff i "Soppans" tecken  
nov
20

Idag och 6 dagar framåt

Vädret i dag och framåt

Väder från klart.se

Vädret Malexander

Logotyptävling

Ta fram din kreativa sida och gör en logotyp till Malexander.

» Till tävlingen

Närtrafik

Beställ kompletterande resa till eller från Boxholm.

Beställningstider
Vardagar 09.00-12.30 samt
17.00–22.00
Lördag och söndag 09.00-17.00

Beställ resan på tel 077-171 10 20 minst 2 timmar innan. Pris 45 kr. (2017-06-25)

Obs: Önskad tid kan ändras med upp till 30 min för att samordna med andra resenärer. Dock garanteras en senast framme tid.

Mer info på Östgötatrafikens hemsida

Frågan

Har du gått på Östgötaleden i år?


Antal svar 981 st » Se resultat

Senaste blogginläggen

7 okt 2018 HÖSTFÄRGER av Håkan Jutterdal
8 sep 2018 RÖDHAKE av Håkan Jutterdal
3 sep 2018 SÖNDAGSPROMENAD – NORR OM KYRKBYN av Håkan Jutterdal

» Till alla bloggar

Håkan Jutterdal på Twitter

Här kan du följa Håkan Jutterdal på Twitter. Klicka på logotypen nedan.

Follow MalexanderHakan on Twitter
Copyright © 2019 Malexanders Byalag | info@malexander.se | Ansvarig utgivare: Per Cedervall