Var god vänta - sidan laddar
Loading
Tiden varierar beroende på vilken typ av internetuppkoppling du har samt om du laddar upp bilder eller dokument.
tRIATHLN

tRIATHLON

tRIATHLN
   Pil vänster  1 av 1  Pil höger
tRIATHLON

Triathlontävling med många deltagare

Publicerad: lördagen den 7 juli klockan 16:12
Trors regn visade sig deltagare o publik ett gott humör.

Resultat – Malexander Triathlon
2018-07-08
Herr (38 / 38) Tid Efter
1. Tommy Eriksson Klubblös 57:30
10:21 (10:21) 28:23 (38:44) 18:46 (57:30)
2. Fredrik Ottosson Klubblös 58:09 +0:39
12:46 (12:46) 26:38 (39:24) 18:45 (58:09)
3. Björn Kajser Klubblös 1:00:25 +2:55
14:34 (14:34) 28:14 (42:48) 17:37 (1:00:25)
4. Albin Tengvall Klubblös 1:04:13 +6:43
12:53 (12:53) 30:56 (43:49) 20:24 (1:04:13)
5. Per Kajser Klubblös 1:04:57 +7:27
13:19 (13:19) 29:55 (43:14) 21:43 (1:04:57)
6. Pelle Persson Klubblös 1:05:01 +7:31
13:45 (13:45) 30:09 (43:54) 21:07 (1:05:01)
7. Ronny Tengvall Klubblös 1:06:35 +9:05
12:37 (12:37) 31:56 (44:33) 22:02 (1:06:35)
8. Torbjörn Elofsson Klubblös 1:06:42 +9:12
15:45 (15:45) 29:35 (45:20) 21:22 (1:06:42)
9. Erik Sundblad Klubblös 1:06:55 +9:25
14:44 (14:44) 30:11 (44:55) 22:00 (1:06:55)
10. Rasmus Johansson Klubblös 1:07:20 +9:50
14:45 (14:45) 32:30 (47:15) 20:05 (1:07:20)
11. Mattias Karlström Klubblös 1:09:50 +12:20
16:04 (16:04) 33:05 (49:09) 20:41 (1:09:50)
12. Oskar Leufvén Klubblös 1:10:52 +13:22
14:28 (14:28) 32:03 (46:31) 24:21 (1:10:52)
13. Torbjörn Andersson Klubblös 1:11:13 +13:43
17:11 (17:11) 30:26 (47:37) 23:36 (1:11:13)
14. Karl Karlström Klubblös 1:11:21 +13:51
15:38 (15:38) 33:28 (49:06) 22:15 (1:11:21)
15. Peter Andersson Klubblös 1:11:58 +14:28
15:16 (15:16) 32:40 (47:56) 24:02 (1:11:58)
16. Filip Legander Klubblös 1:12:13 +14:43
16:48 (16:48) 31:56 (48:44) 23:29 (1:12:13)
17. Jakob Brengesjö Klubblös 1:13:42 +16:12
17:20 (17:20) 32:58 (50:18) 23:24 (1:13:42)
18. Erik Greibe Klubblös 1:14:46 +17:16
16:41 (16:41) 33:52 (50:33) 24:13 (1:14:46)
19. Mikael Magnfält Klubblös 1:14:53 +17:23
16:37 (16:37) 35:03 (51:40) 23:13 (1:14:53)
20. Johan Beckman Klubblös 1:15:21 +17:51
15:40 (15:40) 34:08 (49:48) 25:33 (1:15:21)
21. Joakim Jendeborn Klubblös 1:15:54 +18:24
14:50 (14:50) 33:33 (48:23) 27:31 (1:15:54)
22. Mario Norling Klubblös 1:15:57 +18:27
13:40 (13:40) 33:56 (47:36) 28:21 (1:15:57)
23. Henrik Penton Klubblös 1:17:01 +19:31
14:18 (14:18) 34:41 (48:59) 28:02 (1:17:01)
24. Isak Anängen Klubblös 1:17:28 +19:58
20:48 (20:48) 36:11 (56:59) 20:29 (1:17:28)
25. Henrik Anängen Klubblös 1:17:29 +19:59
20:45 (20:45) 36:16 (57:01) 20:28 (1:17:29)
26. Marcus Richter Klubblös 1:17:58 +20:28
17:28 (17:28) 35:57 (53:25) 24:33 (1:17:58)
27. Jonas Hage Klubblös 1:18:03 +20:33
17:18 (17:18) 36:20 (53:38) 24:25 (1:18:03)
28. Ola Fagerström Klubblös 1:19:27 +21:57
12:38 (12:38) 37:48 (50:26) 29:01 (1:19:27)
29. Tommy Berg Klubblös 1:19:53 +22:23
16:04 (16:04) 35:26 (51:30) 28:23 (1:19:53)
30. Mikael Palm Klubblös 1:21:50 +24:20
18:43 (18:43) 38:16 (56:59) 24:51 (1:21:50)
31. Anton Andersson Klubblös 1:22:35 +25:05
17:59 (17:59) 34:15 (52:14) 30:21 (1:22:35)
32. Staffan Leufvén Klubblös 1:27:09 +29:39
17:47 (17:47) 37:46 (55:33) 31:36 (1:27:09)
33. Jan Lagerqvist Klubblös 1:30:03 +32:33
25:15 (25:15) 36:25 (1:01:40) 28:23 (1:30:03)
34. Kjell Eklund Klubblös 1:51:55 +54:25
25:36 (25:36) 47:36 (1:13:12) 38:43 (1:51:55)
Jesper Andersson Klubblös Ej start
Johan Tagesson Klubblös Ej start
Magnus Björk Klubblös Ej start
Philip Andersson Klubblös Ej start
Dam (27 / 27) Tid Efter
1. Ann-Sofie Wetterberg Klubblös 1:06:04
11:27 (11:27) 31:55 (43:22) 22:42 (1:06:04)
2. Therese Lindqvist Klubblös 1:07:53 +1:49
13:42 (13:42) 29:48 (43:30) 24:23 (1:07:53)
3. Jenny Hällborg Klubblös 1:09:41 +3:37
14:48 (14:48) 32:14 (47:02) 22:39 (1:09:41)
4. Karin Pettersson Klubblös 1:12:20 +6:16
14:29 (14:29) 32:33 (47:02) 25:18 (1:12:20)
5. Sanna Nilsson Klubblös 1:13:58 +7:54
14:56 (14:56) 36:18 (51:14) 22:44 (1:13:58)
6. Brit Biernen Klubblös 1:14:26 +8:22
14:38 (14:38) 34:39 (49:17) 25:09 (1:14:26)
7. Helena Hörnfeldt-Hellgren Klubblös 1:14:39 +8:35
15:30 (15:30) 36:04 (51:34) 23:05 (1:14:39)
8. Sofia Livebom Klubblös 1:15:05 +9:01
12:35 (12:35) 34:41 (47:16) 27:49 (1:15:05)
9. Birgitta Pettersson Klubblös 1:15:33 +9:29
14:37 (14:37) 32:58 (47:35) 27:58 (1:15:33)
MeOS 2018-07-07 13:49:43, Dam, (2/2)
10. Josefin Fridlund Klubblös 1:16:01 +9:57
14:59 (14:59) 36:18 (51:17) 24:44 (1:16:01)
11. Mariette Karlström Klubblös 1:16:25 +10:21
17:37 (17:37) 34:35 (52:12) 24:13 (1:16:25)
12. Desiré Åkerstedt Klubblös 1:16:48 +10:44
15:49 (15:49) 35:09 (50:58) 25:50 (1:16:48)
13. Amanda Andersson Klubblös 1:20:46 +14:42
17:45 (17:45) 40:08 (57:53) 22:53 (1:20:46)
14. Hanni Beronius Klubblös 1:21:53 +15:49
16:07 (16:07) 39:15 (55:22) 26:31 (1:21:53)
15. Sandra Nilsson Klubblös 1:21:59 +15:55
17:02 (17:02) 40:15 (57:17) 24:42 (1:21:59)
16. Kerstin Björfeldt Klubblös 1:23:04 +17:00
18:30 (18:30) 40:20 (58:50) 24:14 (1:23:04)
17. Jessica Svensson Klubblös 1:25:15 +19:11
17:30 (17:30) 38:05 (55:35) 29:40 (1:25:15)
18. Frida Ross Klubblös 1:26:55 +20:51
17:07 (17:07) 40:35 (57:42) 29:13 (1:26:55)
19. Hanna Carlander Klubblös 1:27:47 +21:43
17:03 (17:03) 37:52 (54:55) 32:52 (1:27:47)
20. Ida Dufmats Klubblös 1:29:25 +23:21
19:21 (19:21) 40:51 (1:00:12) 29:13 (1:29:25)
21. Maria Leufvén Klubblös 1:31:03 +24:59
18:17 (18:17) 43:05 (1:01:22) 29:41 (1:31:03)
22. Emma Ross Klubblös 1:33:05 +27:01
17:04 (17:04) 41:02 (58:06) 34:59 (1:33:05)
23. Emily Rosén Klubblös 1:33:54 +27:50
19:35 (19:35) 44:21 (1:03:56) 29:58 (1:33:54)
24. Marita Lagerqvist Klubblös 1:41:02 +34:58
20:38 (20:38) 45:04 (1:05:42) 35:20 (1:41:02)
25. Helene Tångring Klubblös 1:47:55 +41:51
24:03 (24:03) 49:18 (1:13:21) 34:34 (1:47:55)
26. Birgitta Eklund Klubblös 1:47:57 +41:53
25:44 (25:44) 47:33 (1:13:17) 34:40 (1:47:57)
Martina Jendeborn Klubblös Ej start
Lag (22 / 22) Tid Efter
1. Ann Berglund Kalle Axelsson Marcus Nordlund IMR Bygg 52:16
9:06 (9:06) 25:21 (34:27) 17:49 (52:16)
2. Peter Beronius Mikael Carlsson Kjell Karlsson BESK Boys 57:13 +4:57
11:34 (11:34) 27:49 (39:23) 17:50 (57:13)
3. Elina Hellgren Marko Läppenen Elina Hellgren Team Solåker 58:26 +6:10
9:14 (9:14) 30:12 (39:26) 19:00 (58:26)
4. Lasse Nilsson Roger Berggren Alexander Thudén Lag L.G.A 1:00:43 +8:27
12:14 (12:14) 30:08 (42:22) 18:21 (1:00:43)
5. Anne Elofsson Edwin Elofsson Anne Elofsson Team Elofsson 1:01:22 +9:06
13:45 (13:45) 28:11 (41:56) 19:26 (1:01:22)
6. Henrik Cederlund Lars Enoksson Anna Enoksson Lag Enoksson 1:03:03 +10:47
11:20 (11:20) 27:56 (39:16) 23:47 (1:03:03)
7. Solveig Nyström Michaela Gustafsson Olivia Ågren Team SMO 1:13:14 +20:58
14:11 (14:11) 34:25 (48:36) 24:38 (1:13:14)
8. Lena Blomqvist Sara Abrahamsson Anya Felteuter Lite (tårta) skadar aldrig 1:13:29 +21:13
14:31 (14:31) 34:19 (48:50) 24:39 (1:13:29)
9. Henrik Rosenlöf Isak Rosenlöf Fredrik Karlsson Rosenlöf Karlsson 1:13:47 +21:31
13:49 (13:49) 37:03 (50:52) 22:55 (1:13:47)
10. Esbjörn Mählberg Esbjörn Mählberg Madeleine Esbjörn/Madde 1:14:17 +22:01
18:45 (18:45) 34:07 (52:52) 21:25 (1:14:17)
11. Tuva Jonsson Rosalie Andersson Evelina Sandström Not fast but Furious 1:14:50 +22:34
13:58 (13:58) 35:10 (49:08) 25:42 (1:14:50)
12. Lars Jakfalk Lars Jaktfalk Camilla Berg Jaktfalk-Berg 1:15:58 +23:42
15:46 (15:46) 31:46 (47:32) 28:26 (1:15:58)
13. Arne Kajser Arne Kajser Marianne Beckman Lag Solborg 1:16:07 +23:51
15:56 (15:56) 34:54 (50:50) 25:17 (1:16:07)
14. Lizette Lindberg Stina Andersson Johanna Kulojärvi BandygirlsXOXO 1:16:45 +24:29
15:17 (15:17) 33:19 (48:36) 28:09 (1:16:45)
15. Mattias Geewe CM Miettinen Torbjörn Olsson Lag Olsson 1:18:25 +26:09
18:11 (18:11) 33:06 (51:17) 27:08 (1:18:25)
16. Fredrik Spele Lars Inge Karlsson Spele Mats Jernmo Team Lillsjön 1:20:52 +28:36
14:06 (14:06) 43:42 (57:48) 23:04 (1:20:52)
17. Hugo Beckman Erik Lindeberg Tove Beckman Lag Soltomta 1:24:26 +32:10
15:22 (15:22) 32:25 (47:47) 36:39 (1:24:26)
18. Annika Nordstrand Åke Jonsson Magnus Nordstrand A Nordstrand 1:25:22 +33:06
16:20 (16:20) 41:01 (57:21) 28:01 (1:25:22)
19. Emilia Sundblad Roland Sundblad Oscar Sundblad Lag Sundblad 1:26:28 +34:12
18:04 (18:04) 39:43 (57:47) 28:41 (1:26:28)
20. Sofie Truedsson Sofie Geewe Sara Levin Lag Levin 1:28:40 +36:24
18:09 (18:09) 42:42 (1:00:51) 27:49 (1:28:40)
21. Lena Carlström Birgitta Spele Åsa Jernmo Team Blå 1:29:12 +36:56
19:21 (19:21) 40:12 (59:33) 29:39 (1:29:12)
Lena Wennerqvist Claes Wennerqvist Tobias Berzelius

Skriv kommentar:
OBS: Du måste logga in för att kunna posta kommentarer


Fler nyheter

13 november, 2018 Julklappsinslagning till barnen i Litauen  
12 november, 2018 Fler bilder i Hembygdsföreningens Fotogalleri  
8 november, 2018 Axsjön  
8 november, 2018 Pubafton  
28 oktober, 2018 Föreningshusets höstfest med Erling Lundberg  
nov
15

Idag och 6 dagar framåt

Vädret i dag och framåt

Väder från klart.se

Vädret Malexander

Logotyptävling

Ta fram din kreativa sida och gör en logotyp till Malexander.

» Till tävlingen

Närtrafik

Beställ kompletterande resa till eller från Boxholm.

Beställningstider
Vardagar 09.00-12.30 samt
17.00–22.00
Lördag och söndag 09.00-17.00

Beställ resan på tel 077-171 10 20 minst 2 timmar innan. Pris 45 kr. (2017-06-25)

Obs: Önskad tid kan ändras med upp till 30 min för att samordna med andra resenärer. Dock garanteras en senast framme tid.

Mer info på Östgötatrafikens hemsida

Frågan

Vilken årstid är bäst i Malexander



Antal svar 1042 st » Se resultat

Senaste blogginläggen

7 okt 2018 HÖSTFÄRGER av Håkan Jutterdal
8 sep 2018 RÖDHAKE av Håkan Jutterdal
3 sep 2018 SÖNDAGSPROMENAD – NORR OM KYRKBYN av Håkan Jutterdal

» Till alla bloggar

Håkan Jutterdal på Twitter

Här kan du följa Håkan Jutterdal på Twitter. Klicka på logotypen nedan.

Follow MalexanderHakan on Twitter
Copyright © 2018 Malexanders Byalag | info@malexander.se | Ansvarig utgivare: Per Cedervall